Tensionet në veri të Kosovës/ Borrell fton urgjentisht Kurtin dhe Vuçiç në Bruksel
Përfaqësuesi i Lartë për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, ka konfirmuar se ka ftuar në një takim urgjent kryeministrin e Kosovës, Al...
Vuçiç thotë se do të shkojë në Bruksel, por nuk do të flasë me Kurtin. ” Biseda me të nuk ka kuptim!”
Presidenti serb Aleksandër Vuçiç këtë të enjte ka konfirmuar se do të shkojë në Bruksel për të biseduar me zyrtarin e lartë evropian Josef Borrell...
Kërkimet për nëndetësen e Titanikut hyjnë në fazë vendimtare, edhe disa orë oksigjen
Kërkimet për nëndetësen e nisur në një ekspeditë për te Titaniku i mbytur në Oqean, kanë hyë në orë dramatike. BBC njofton me shpejtësi: Roja Bregdetare e SHBA-së ka vlerësuar se oksigjeni m...
SHBA, edhe një vit më shumë në gjueti të ‘atyre që kërcënojnë stabilitetin’ në Ballkanin Perëndimor.
Shtëpia e Bardhë ka bërë të ditur përmes një njoftimi se presidenti i SHBA-së, Joe Biden ka vendosur ta zgjasë emergjencën kombëtare në lidhje me ...
Drafti i Ramës për Asociacionin, Escobar-Lajçak: Propozim serioz! Tensionet në Veri mund të shndërrohen në konflikt rajonal
I dërguari i Uashingtonit për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se tensionet mes Kosovës dhe Serbisë, kanë “potencial të shndërrohen në k...
Kosovë-Serbi/ Serbët bllokojnë hyrjen e kamionëve nga Kosova.
Disa qytetarë serbë kanë bllokuar hyrjen e kamionëve nga Kosova që kalojnë nga pika e Jarinjës. Mediat kosovare shkruajnë se pasditen e sotme, ...
Blinken takohet me presidentin kinez, Xi Jinping
Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, është takuar me presidentin kinez, Xi Jinping, gjatë vizitës së tij dyditore në Kinë. Gjatë një k...
“Nëse nuk lirohen policët, rikthejmë ‘akullin’ me Serbinë”, Rama: Albin dil nga guacka e vetizolimit, mos e humb Veriun
Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me situatën e krijuar në veri të Kosovës dhe për konfliktet si dhe për arrestimin e 3 policëve. Në n...
Për italianët Ksamili, Saranda e Vlora lënë pas Spanjën dhe Portugalinë
Shqipëria është kthyer në destinacionin më të preferuar të italianëve për pushimet verore jashtë vendit të tyre. Lajmi është bërë i ditur nga një ...
Rusia shpërtheu digën Kakhovka me një “Lada” plot me eksploziv/ Publikohen imazhet
Pamjet tronditëse me dron që tregojnë një makinë klasike “Lada” të mbushur me eksplozivë, të stacionuar mbi digën Kakhovka, janë shpallur si provë...