Shqipëria abstenon rezolutën e Rusisë në KS të OKB: “Nuk dënon sulmin terrorist të Hamasit”,
Në mbledhjen e djeshme të Këshillit të Sigurimit, Shqipëria abstenoi sa i përket projekt-rezolutës së paraqitur nga Rusia. Kjo pë...
Izraeli vret 55 palestinezë në sulmin e natës, mbi 100 mijë civilë për t’u evakuuar
Izraeli nuk ndalon sulmet ajrore ndaj objektivave të Hamasit që ndodhen në Gaza. Sipas burimeve palestineze mësohet se 55 persona janë vrarë n...
Dariush Mehrjui: Gjenden të vdekur regjisori dhe gruaja iraniane.
Një nga regjisorët më të shquar të filmit në Iran, Dariush Mehrjui, është gjetur i vdekur së bashku me gruan e tij. 83-vjeçari dhe Vahideh Moha...
Humbjet e Athinës e Selanikut dhe “hajmalia” Beleri
Nga Martin Leka Kryeministri i Greqisë Kyriakos Mitsotakis dje ka pësuar një “shok” të vërtetë politik. Ka humbur jo pak, por dy emblemat e Gre...
“Konfliktet ju mbajnë në vend numëro”, kancelari gjerman, nga Tirana- mesazh Kosovës dhe Serbisë.
Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz, në fjalën e mbajtur në takimin në kuadër  të Samitit të Berlinit që po mbahet në Tiranë, u shpreh se, ky ...
Luftimet Hamas-Izrael, mbi 4 mijë të vrarë; qëllohet me predhë selia e OKB-së në Liban
Rreth 1 milionë banorë janë zhvendosur nga Gaza, sipas Agjencisë së Kombeve të Bashkuara, që nga nisja e konfliktit mes Izraelit dhe Hamasit. S...
Mitsotakis humb Athinën dhe Selanikun; dy kryetarët që erdhën në Himarë për Belerin, dështuan në vendin e tyre.
Një disafatë të rëndë ka pësuar partia e kryeministrit Kyriakos Mistotakis, “Demokracia e re”, në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale, që u zhvill...
Ndërron jetë Martti Ahtisaari, ish-presidenti i Finlandës, hartuesi i pavarësisë së Kosovës
Është ndarë nga jeta ish-presidenti i Finlandës, Martti Ahtisaari në moshën 86-vjeçare. Lajmin e ka bërë të ditur ministri holandez, Anders Adl...
Biden paralajmëron Izraelin: Pushtimi i Gazës do të ishe “gabim i madh”
Joe Biden ka paralajmëruar Izraelin që të mos pushtojë Gazën.  Ai i tha 60 minutave të CBS mbrëmë: “Unë mendoj se do të ishte një gabim i madh. ...
Ndërron jetë fituesja e Çmimit Nobel për Letërsinë, Louise Gluck
Poetja amerikane dhe laureatja e Nobelit për Letërsinë Louise Gluck ka humbur jetën në moshën 80-vjeçare. E lindur në Nju Jork, Louise Gluck ko...