Samiti për Ukrainën, reagon Rama: Takim solidariteti për angazhimin e mëtejshëm kundër agresionit rus
Presidenti ukrainas, Volodimir Zelenski (Volodymyr Zelensky) mbërriti në Shqipëri mbrëmjen e së martës, në vizitën e tij të parë në vendin tonë, t...
Zelensky reagon sapo mbërrin në Tiranë: Rama, mik i palëkundur i Ukrainës!
Pak minuta para takimit me Edi Ramën, presidenti i Ukrainës ka reaguar në Twitter. Ai ka zbardhur axhendën e vizitës në Tiranë teksa thekson se...
“Shqipëria kampione në Ballkan”, Kryetari i Kuvendit të Bullgarisë kërkon ndarjen e proceseit mes Tiranës e Shkupit
Kryetari i Parlamentit bullgar, Rosen Zhelyazkov vlerëson përparimin e Shqipërisë gjatë viteve të fundit duke mbështetur ndarjen e proceseve të an...
“Ministri i Brendshëm i Kosovës, non-grata nga SHBA”. Gazetari: Në listë edhe këshilltarja nga Shqipëria e Albin Kurtit
Drejtori i Institutit të Marrëdhënieve Ndëretnike, Fatmir Sheholli ka deklaruar se burime shumë të konsoliduara ndërkombëtare kanë konfirmuar se...
Samiti për Ukrainën në Tiranë, e pranishme do të jetë edhe Vjosa Osmani nga Kosova.
Kosova do të përfaqësohet nga Presidentja Vjosa Osmani në samitin për Ukrainën që do të mbahet më 28 shkurt në Tiranë. Zelensky pritet të mbërrijë...
Dy presidentët, Shqipëri e Bullgari, në një takim/ Nikolla: ‘Presidenti më siguroi mbështetjen e Bullgarisë gjatë procesit të negociatave me BE’.
Kryetarja e Kuvendit Lindita Nikolla, në një deklaratë për shtyp me presidentin bullgar, Rossen Jeliazkov vlerësoi marrëdhëniet mes dy vendeve. Aj...
Kryeministrat e Ballkanit Perëndimor mblidhen sot në Londër! Samit për investimet dhe projektet rajonale
Mbahet këtë të hënë (26 shkurt) Samiti i Investimeve në Ballkanin Perëndimor 2024. Në aktivitetin që do të mbahet në selinë e BERZH-it në Londër, ...
Droni rus mbi autokolonën e Analena Berbock, ministrja gjermane shpëton mrekullisht në Ukrainë
Një dron rus që po gjurmonte autokolonën e saj për ta sulmuar, ka bërë që vizita e ministres së Jashtme gjermane Analena Berbock në qytetin jugor ...
Sot dy vite nga nisja e luftës në Ukrainë, çfarë ka ndryshuar në Rusinë e Putinit?
Ndërsa frika zien në kufirin afër Ukrainës, jeta vazhdon si zakonisht në pjesën më të madhe të Rusisë dhe Putin përgatitet për zgjedhje. Më 30 dhje...
Mark Rutte në krye të NATO-s. Kreyministri holandez mbështetet nga Britania e Madhe
Mbretëria e Bashkuar po mbështet kryeministrin holandez Mark Rutte për të qenë kreu i ardhshëm i NATO-s. Jens Stoltenberg, i cili ka qenë sekre...