Robert Ndrenika: Teatri Kombëtar është ‘Jerusalemi ynë’…
Gjatë një takimi në Teatrin Kombëtar, artistët janë shprehur sërish kundër prishjes së godinës së këtij institucioni, por restaurimit të tij. A...
“Mbretëresha e këngës shqiptare”, Nexhmije Pagarusha në Tiranë. Pagarusha: “Nuk dua politikanë në sallë…”.
Sonte në sallën e spektakleve në Universitetin e Arteve zhvillohet ceremonia e dekoratës së akorduar për këngëtaren kosovare Nexhmije Pagarusha me...
Një çast pa frymë: Vdes Jerin van den Brink, 18 vjeç, biri i shkrimtares Flutura Açka
Shkrimtarja shqiptare, Flutura Açka, ka njoftuar vetë sot në mënëgjes tragjedinë e jetës së saj: Në moshën më të mirë, 18-vjeçare Açka ka humbu...
Këtë vit nuk ka Çmim Nobel në Letërsi, Akademia Suedeze përfshihet në skandale.
Organizata që vendos mbi Çmimin Nobel në Letërsi tha se këtë vit nuk do ta shpallë Çmim Nobel në Letërsi, pasi Akademia Suedeze është mbytur në ka...
Pas turneut letrar në Barcelonë: Irma Kurti rrëfen mbi romanin “Në mungesë të fjalëve”.
-Rrëfehet shkrimtarja Irma Kurti: Mes dramës së vdekjes së babait dhe gëzimit- Poetja dhe shkrimtarja shqiptare Irma Kurti ishte e ftuar në dat...
Muzeu i Arteve Étienne Terrus në Elne të Francës zbulon ‘vepra fake’ në koleksion.
( FOTO: Më shumë se 80 piktura që thuhet se janë bërë nga Étienne Terrus dalin fals.  (kjo që titullohet Collioure in the Pyrenees'', është e vërt...
AI NUK MUND TË SHKONTE GJATË/ Vetëvrasja e Avicii-t. Superstari vrau veten dhe la një shënim- zbulon familja.
DJ i turbulluar, i cili u gjet i vdekur në një resort në Muscat, Oman, ishte "një shpirt delikati cili nuk mund të shkonte më gjatë", thanë të afë...
Shtëpia e diktatorit Hoxha ‘sa një kala’, shtëpia e Gjergj Fishtës e harruar
(FOTO: Shtëpia e Gjergj Fishtes, e harruar në Zadrimë)/ Shtëpia e lindjes së diktatorit komunist Enver Hoxha ndodhet në qytetin e Gjirokastrës ...
Superstar DJ Avici, 28 vjeç, gjendet i vdekur
DJ Avicii,  artist ii famshëm suedez, i cili ka bashkpunuar me Madonna dhe Coldplay, ka vdekur në Oman në moshën 28 vjeç. Në Himnet e klubit Av...
De Niro do që të arrestohet Donald Trump dhe “ta dërgojnë në burg”.
Ditën e mërkurë, në programin “Today”në televzionin  NBC, aktori Robert De Niro tha se do të donte që këshilltari special Robert Mueller të vazhdo...
Faqja 10 prej 50« E para...89101112...203040...E fundit »