Philip Roth, gjigandi i letërsisë amerikane, vdes në moshën 85 vjeç.
( Philip Roth ka shkruar më shumë se 30 libra)/ Romancieri Philip Roth, një forcë dominante në letërsinë Amerikane përgjatë gjysmës së fundit t...
Margot Kidder, aktore e ‘Superman’, vdes në moshën 69 vjeç
Aktorja  Margot Kidder, e mirënjohur për rolin e saj të ‘Lois Lane’ në filmin Superman’’, ka vdekur në moshën 69 vjeç. Një shtëpi funeralesh në...
Ndriçim Xhepa e kaloi me sukses operacionin kirurgjikal, por ndodhet në reanimacion
Aktori i njohur Ndriçim Xhepa është shtruar sërish në spital. Ndriçim Xhepa e ka kaluar me sukses një tjetër ndërhyrje kirurgjikale, në një spital...
Met Gala 2018: Të famshmit hapin sonte tapetin e kuq në Muzeun e Artit në New York. FOTO
Sonte, Muzeumi Metropolitan i Artit i Nju Jorkut shtron qilimin e kuq për ‘Met Gala’, një festë për ekspozitën pranverore të hapur që organizohet ...
Robert Ndrenika: Teatri Kombëtar është ‘Jerusalemi ynë’…
Gjatë një takimi në Teatrin Kombëtar, artistët janë shprehur sërish kundër prishjes së godinës së këtij institucioni, por restaurimit të tij. A...
“Mbretëresha e këngës shqiptare”, Nexhmije Pagarusha në Tiranë. Pagarusha: “Nuk dua politikanë në sallë…”.
Sonte në sallën e spektakleve në Universitetin e Arteve zhvillohet ceremonia e dekoratës së akorduar për këngëtaren kosovare Nexhmije Pagarusha me...
Një çast pa frymë: Vdes Jerin van den Brink, 18 vjeç, biri i shkrimtares Flutura Açka
Shkrimtarja shqiptare, Flutura Açka, ka njoftuar vetë sot në mënëgjes tragjedinë e jetës së saj: Në moshën më të mirë, 18-vjeçare Açka ka humbu...
Këtë vit nuk ka Çmim Nobel në Letërsi, Akademia Suedeze përfshihet në skandale.
Organizata që vendos mbi Çmimin Nobel në Letërsi tha se këtë vit nuk do ta shpallë Çmim Nobel në Letërsi, pasi Akademia Suedeze është mbytur në ka...
Pas turneut letrar në Barcelonë: Irma Kurti rrëfen mbi romanin “Në mungesë të fjalëve”.
-Rrëfehet shkrimtarja Irma Kurti: Mes dramës së vdekjes së babait dhe gëzimit- Poetja dhe shkrimtarja shqiptare Irma Kurti ishte e ftuar në dat...
Muzeu i Arteve Étienne Terrus në Elne të Francës zbulon ‘vepra fake’ në koleksion.
( FOTO: Më shumë se 80 piktura që thuhet se janë bërë nga Étienne Terrus dalin fals.  (kjo që titullohet Collioure in the Pyrenees'', është e vërt...
Faqja 20 prej 60« E para...10...1819202122...304050...E fundit »