Mbi 34 mijë gra në Shqipëri janë me urdhër mbrojtjeje nga dhuna.
25 nëntori shënon Ditën Ndërkombëtare kundër Dhunës ndaj Gruas. Ky fenomen mbetet një nga shkeljet më të përhapura të të drejtave të njeriut në...
Prodhimi i verës shënon nivelin më të ulët që nga viti 1961
Prodhimi global i verës këtë vit ra në nivelin më të ulët që nga viti 1961 pasi vreshtat u goditën nga moti ekstrem. Kjo është bërë e ditur nga Or...
Fosjhjna e braktisur nga nëna, nuk ia doli. Reagon ‘Koço Gliozheni’, si nuk mundi të jetojë e porsalindura.
Duhet të ishte  ndryshe, që fosnja të vinte në jetë, por nuk ndodhi kështu. Foshnja e porsalindur, i cili u gjet I braktisur mesditën e së mërkurës ...
Tymi po mbyt Elbasanin, skrapi i KURUM është burimi i ndotjes gjigande.
Edhe këtë të martë, tymi ka mbuluar qytetin e Elbasanit, pasi një zjarr gjigand përfshiu pikën e grumbullit të s...
Prokuroria flet zyrtarisht për vdekjen e 3-vjeçarit pas trajtimit në klinikën e dhëmbëve: ‘Neglizhencë mjekësore’.
Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet ndaj klinikës dentare ku humbi jetën një fëmijë 3 vjeç në kryeqytet. Organi i akuzës bën të ditur se ngja...
Ambasada e SHBA: Bota kremton jetën dhe punën e jashtëzakonshme të murgeshës shqiptare, Anjezë Bojaxhiu.
Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës përkujtoi sot Ditën e Shenjtërimit të Nënë Terezës. “Sot, në Ditën Ndërkombëtare të Bamirësisë, bo...
Sot, Dita e Shenjtërimit të Nënë Terezës. Rama: ‘Shenjtorja Tereza i dëshmoi botës forcën e dashurisë!’.
TIRANË- Kryeministri Edi Rama ka shkruar për datën 5 shtator, e cila është një datë simbolike dhe bën krenar cilindo shqiptar, pavarësisht vendit ...
Fatos Nano prej 9 ditësh në spital, mjekët i bëjnë ndërhyrje kirurgjikale për t’i lehtësuar frymëmarrjen
Gjendja shëndetësore e ish kryeministrit Fatos Nano i cili ndodhet në spital prej 9 ditësh nuk është përmirësuar. Ish-kryeministri socialist, vazh...
Rreth 20 turistë paraqiten në spitalin e Vlorës, dyshohet se janë helmuar nga ushqimi
Rreth 20 turistë polakë janë paraqitur me shenja helmimi në spitalin e Vlorës këtë të premte. Dyshohet se janë helmuar nga ushqimi që kanë konsumu...
Virusi “Eris” po përhapet me ritme të shpejta. Mund të përhapet më shumë në shtator, thonë shkencëtarët.
Covid duket se ditët e fundit është rikthyer me një përhapje të shpejtë përsa i përket numrit të infektuarve në mbarë botën autoritetet shëndetëso...