Bie veto e Greqisë ndaj Shqipërisë? KE miraton planin e reformave para zgjerimit të Unionit
Komisioni Europian ka miratuar planin e reformave të zgjerimit të BE-së. Në plan propozohet që në procesin e miratimit të vendimeve nga Këshilli E...
“Europa duhet të përgatitet për luftë”, Ursula von der Leyen: Putin nuk do të ndalet në Ukrainë
“Europa duhet të përgatitet për luftë”. Konkluzioni dramatik pritet të bëhet publik gjatë takimit të Samitit të Këshillit Europian të BE-së i cili...
Një hap pranë Luftës së Tretë Botërore? Dritan Demiraj: Putin synon të prishë rendin botëror.
Koloneli Dritan Demiraj në një intervistë në  ABC News foli për luftën në Ukrainë, luftën në Izrael, duke u ndalur edhe tek ‘rreziku i një luftë t...
“Zgjedhjet në Rusi nuk ishin të lira”, Borrell: Nuk do të njohim rezultatet e paligjshme në rajonet e aneksuara të Ukrainës
"Zgjedhjet në Rusi nuk ishin të lira dhe të ndershme dhe u bazuan në shtypje dhe frikë". Kështu deklaroi shefi i politikës së jashtme të BE-së, Jo...
Vladimir Putin pas rizgjedhjes: Përplasja Rusi-NATO, vetëm një hap larg Luftës së Tretë Botërore
Presidenti rus Putin paralajmëroi Perëndimin të hënën se një përplasje e drejtpërdrejtë midis Rusisë dhe aleancës ushtarake të NATO-s të udhëhequr...
Rama: Zbatimi i marrëveshjes Kosovë-Serbi, thelbësor për ruajtjen e sigurisë, stabilitetit dhe paqes në Ballkanin Perëndimor
Kryeministri Rama ka reaguar sot me anë të një postimi në rrjetin social “X”, në lidhje me zhvillimet mes Kosovës dhe Serbisë, teksa është ndalur ...
Britania e Madhe dhe Gjermania dënojnë “zgjedhjet” në Rusi
Ministrja e Jashtme britanike ka thënë se duke organizuar zgjedhje të paligjshme në territorin ukrainas, Rusia nuk është e interesuar të gjejë rru...
Emmanuel Macroni i përgjigjet kërcënimit të Putinit për luftë bërthamore: Jemi gati!
PARIS- Presidenti francez Emmanuel Macron, duke iu përgjigjur kërcënimeve të reja të liderit rus Vladimir Putin për gatishmërinë e Rusisë për luftë bërthamore, ka thënë se Franca është “fuqi bërth...
“Veriu i Kosovës, drejt krizës humanitare”/ Dinari, analisti: Kurti duhet të ketë vullnet politik për ta zgjidhur
Analisti Melazim Koci thotë se deklarata e të dërguarit të SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, se qeveria e Albin Kurtit do të mbah...
“Serbët në Kosovë të jetojnë të sigurt”, Escobar: Qeveria Kurti është përgjegjëse, duhet zgjidhje e menjëhershme
Serbët në Kosovë duhet të jetojnë të sigurt dhe me dinjitet, sipas të dërguarit të SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar. Në ditën ...