Boris Johnson e përjashton veten nga gara për garën si lider i Konservatorëve
(Sipas BBC) Ish kryebashkiaku i Londrës, Boris Johnson e ka përjashtuar veten nga gara për t’u bërë lider i Konservatorëve dhe kryeministër i Anglisë.   Në një fjalim të mbajtur në Londë...
Merkel nuk shikon ndonjë shans për kthimin e Britanisë nga Brexit
  ( Sipas Reuters) Kancelarja gjermane, Merkel, tha të Martën se ajo nuk shikon ndonjë shans që Britania të mund të kthehet pas nga vendimi i saj për t’u larguar nga Bashkimi Europian. D...
Kërcënime të reja kundër “Charlie Hebdo”.
Një hetim “për kërcënim me vdekje” është hapur që më 22 qershor nga prokurori pas publikimit të disa mesazheve në faqen e gazetës në Facebook. Mesazhet që u quajtën ‘kërcënuese” thoshin se disa editor...
Dikush thotë se e di arsyen e masakrës në Orlando- SHBA
Një burrë pretendon se është në dijeni të arsyes së masakrës së kryer në Orlando të SHBA nga Omar Mateen. Ai thotë se është i dashuri i Mateen, 29 –vjeçarit që vrau 50 persona në një klub homoseksu...
Lëvizja “5 Yjet” fiton zgjedhjet në Itali, 67% të votave në Romë
Kryeministri italian, Matteo Renzi ka humbur zgjedhjet e të dielës në Romë dhe Torino përballë një Lëvizjes  “5 Yjet”. Kjo parti po e shfrytëzon zemërimin e popullatës rreth korrupsionit të përhapu...
Gruaja e vrasësit në Orlando ishte në dijeni të sulmit; mund të arrestohet shpejt- sipas burimeve
Gruaja e vrasësit që la të vdekur 49 persona dhe plagosi 53 në një klub nate në Orlando, i dinte planet e tij për  sulmin që do të kryente dhe së shpejti mund të merret nën përgjegjësi  në lidhje me k...
Berluskoni, në kujdes intensiv pas operacionit
Ish kryeministri italian, Silvio Berlusconi është vendosur në kujdes intensiv të Martën pas një  operacioni në zemër për vendosjen e një valvole në aortë, sipas një njoftimi nga spitali. Operacioni...
Terrorizmi preku Euro 2016-06-14
  Në Francë vritet një shef policie dhe gruaja e tij. Agresori prezumohet si i ushtar i ISIS Një person i dyshuar për lidhje me të ashtuquajturin Shteti Islamik vrau me thikë një shef polic...
Donald Tramp kërkon “përgjigje ushtarake” pas tragjedisë në Orlando
( Reuters) Donald Trump, sot e Hënë, tha se Shtetet e Bashkuara duhet të rrisin përgjigjen ushtarake kundër Shtetit Islamik pas tragjedisë së ndodhur në Nightclub në Orlano këtë fundjavë, ku u vran...
Tusk i BE thotë se Brexit mund të jetë “fillimi i fundit” i civilizimin politik Perëndimor
Reuters/Yiannis Kourtoglou Në qoftë se britanikët votojnë për daljen nga Bashkimi Europian në referendumin e  23 Qershorit, ky mund të jetë fillimi i fundit për bllokun 28 kombesh dhe për civilizim...