GJENDET NË TURQI PIKTURA E VJEDHUR E PICASSOS, ARRESTOHEN TRE TË DYSHUAR
Piktura, për të cilën besohet se është vepër e Pablo Picasso-s, një nga artistët më të njohur të shekullit të 20-të, është konfiskuar në provincën...
Martin Leka: “Mea culpa”, ato që s’munda të t’i thosha dje…
Francesk Radit/ I dashur Franko! Po të shkruaj sot, ato që s’munda të t’i thosha dje! Dhe e di pse? E para, sepse nuk isha i sigurt në...
Ndahet nga jeta Francesk Radi, kantautor i mirënjohur.
Lajmi sapo erdhi: Ka ndërruar jetë në spital këngëtari i mirënjohur shqiptar, Françesk Radi. Vdekje që fatkeqësisht pritej shpejt pas asaj goditje...
Vdes Gilbert Baker, disenjatori i flamurit ylber të komunitetit LGBT, 65 vjeç.
Gilbert Baker, artisti nga San Francisko i cili ka krijuar flamurin ylber si një simbol për komunitetin LGBT ka vdekur në moshën 65 vjeçare, rapor...
Bob Dylan, më në fund, pranon Nobelin në Letërsi
Bob Dylan do të shkojë në Stockholm gjatë kësaj fundjave për të pranuar trofeun e Çmimit Nobel për Letërsinë. Njoftimi vjen nga vet akademia su...
Kosova i jep Kadaresë Çmimin Ndërkombëtar “Letërsia Shqipe”.
Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Kosovë, Kujtim Shala, sot, në konsultim me Këshillin e Librit, ka vendosur që Çmimi Ndërkombëtar "Letër...
Hollywood nuk është aq i lulëzuar sa duket; shumë prej liderëve po humbin punën.
Reporteri i gazetës “The Los Angles Times ‘ Ryan Faughnder raporton se biznesi tradicional i filmave në Hollywood po përballen me disa sfida kyç s...
‘Klasa punëtore ka folur’: Legjenda e “punk rok”, Johnny Rotten çmon Brexit, Trump, dhe Farage
Ikona britanike e Kulturës dhe i ashtuquajtur “kumbarë i artit punk rok” John Lydon (Johnny Rotten) ka përshëndetur “harenë” e populistëve, të lëv...
Artisti Francesk Radi në spital në gjendje transi.
Papritur, sot në mëngjes rreth orës 03:30, në urgjencën e Tiranës ka mbërritur në gjendje kritike kantautori Françesk Radi, i shoqëruar nga bashkë...
Ku po ndërtohet sot Valeria në Durrës, u zbuluan dy varre të para- Mesjetës. VIDEO
Gërmimet arkeologjike në kantierin e ndërtimit të “Velierës” në Durrëës kanë nxjerrë në dritë disa varre dhe struktura murale të periudhës së anti...
Faqja 40 prej 61« E para...102030...3839404142...5060...E fundit »