Perplasja e trenave ne Puglia, numri i viktimave arrin 27
Ka shkuar në 27 numri i viktimave nga përplasja e dy trenave ditën  djeshme në rajonin e Puglias, në Itali, ndërsa shifrat e të plagosurve janë mbi 50. Ekipet e emergjencave kanë vijuar punën të pa...
Tereza May mund të konfirmohet si lidere e Konservatorëve në Angli
Nga Estelle Shirbon/ Reuters Theresa May është e vetmja që mbetet kandidate si lidere e re e Partisë Konservatore në Britani. Procesi formal për konfirmimin e saj  në këtë post si kryetare e komite...
Obama inkurajon NATO-n që të qëndrojë e vendosur kundër Rusisë, pavarësisht Brexit
  Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Barack Obama, inkurajoi liderët e NATO-s të Premten që të qëndrojnë të vendosur kundër ringjalljes së Rusisë mbi zonën e Krimesë të marra nga Ukraina; duk...
Në Dallas vriten 5 oficerë policie dhe plagosen gjashtë të tjerë gjatë protestave
(Sipas Reuters). Në Dallas ndodhi vrasja më masive e policëve, e kohëve të fundit, në Shtetet e Bashkuara. Ndërsa policët ndodheshin të tërhequr, të Premten, papritur mbi ta u derdh zjarri i armëve sn...
Drejtori i FBI merret në pyetje para Kongresit për çështjen Clinton
  Republikanët do t’i japin shansin e parë Drejtorit të FBI, James Comey, kur ky u paraqit para Kongresit të Enjten q të shpjegonte vendimin e tij për të mos ngritur padi penale kundër Demokra...
Ylli i futbollit të Barcelonës, Messi, dënohet me 21 muaj burg
  Ylli i futbollit të Barcelonës,  Lionel Messi, është dënuar me 21 muaj burg pasi një gjykatë në Barcelona e gjeti fajtor për tri akuza për “...
Oscar Pistorius dënohet me 6 vjet burg për vrasjen e Reeva Steenkamp
  Atleti Olimpik i Afrikës së Jugut, Oscar Pistorius është dënuar me gjashtë vjet burg për vrasjen e të dashurës së tij, Reeva Steenkamp në vitin 2013. Vendimi erdhi pasi dënimi fillestar p...
Liderët e Brexit po lënë anijen, sipas Jean- Claude Juncker
  Presidenti i Komisionit të BE, Jean-Claude Juncker ka akuzuar luftëtarët e Brexit-it, Boris Johnson dhe Nigel Farage për “arratisje” në kohën kur gjërat bëhen të vështira. "Heronjtë e Bre...
Numri i viktimave nga bomba vetëvrasëse në Bagdad, arrin në 150
  Numri i viktimave nga shpërthimi i një bombe vetëvrasëse në një distrikt tregtar në Bagdad, ka arritur në mbi 150. Kjo ka shtuar fuqinë e thirrjeve për luftën kundër ISIS, i cili është i lid...
Boris Johnson e përjashton veten nga gara për garën si lider i Konservatorëve
(Sipas BBC) Ish kryebashkiaku i Londrës, Boris Johnson e ka përjashtuar veten nga gara për t’u bërë lider i Konservatorëve dhe kryeministër i Anglisë.   Në një fjalim të mbajtur në Londë...