Në Dallas vriten 5 oficerë policie dhe plagosen gjashtë të tjerë gjatë protestave
(Sipas Reuters). Në Dallas ndodhi vrasja më masive e policëve, e kohëve të fundit, në Shtetet e Bashkuara. Ndërsa policët ndodheshin të tërhequr, të Premten, papritur mbi ta u derdh zjarri i armëve sn...
Drejtori i FBI merret në pyetje para Kongresit për çështjen Clinton
  Republikanët do t’i japin shansin e parë Drejtorit të FBI, James Comey, kur ky u paraqit para Kongresit të Enjten q të shpjegonte vendimin e tij për të mos ngritur padi penale kundër Demokra...
Ylli i futbollit të Barcelonës, Messi, dënohet me 21 muaj burg
  Ylli i futbollit të Barcelonës,  Lionel Messi, është dënuar me 21 muaj burg pasi një gjykatë në Barcelona e gjeti fajtor për tri akuza për “...
Oscar Pistorius dënohet me 6 vjet burg për vrasjen e Reeva Steenkamp
  Atleti Olimpik i Afrikës së Jugut, Oscar Pistorius është dënuar me gjashtë vjet burg për vrasjen e të dashurës së tij, Reeva Steenkamp në vitin 2013. Vendimi erdhi pasi dënimi fillestar p...
Liderët e Brexit po lënë anijen, sipas Jean- Claude Juncker
  Presidenti i Komisionit të BE, Jean-Claude Juncker ka akuzuar luftëtarët e Brexit-it, Boris Johnson dhe Nigel Farage për “arratisje” në kohën kur gjërat bëhen të vështira. "Heronjtë e Bre...
Numri i viktimave nga bomba vetëvrasëse në Bagdad, arrin në 150
  Numri i viktimave nga shpërthimi i një bombe vetëvrasëse në një distrikt tregtar në Bagdad, ka arritur në mbi 150. Kjo ka shtuar fuqinë e thirrjeve për luftën kundër ISIS, i cili është i lid...
Boris Johnson e përjashton veten nga gara për garën si lider i Konservatorëve
(Sipas BBC) Ish kryebashkiaku i Londrës, Boris Johnson e ka përjashtuar veten nga gara për t’u bërë lider i Konservatorëve dhe kryeministër i Anglisë.   Në një fjalim të mbajtur në Londë...
Merkel nuk shikon ndonjë shans për kthimin e Britanisë nga Brexit
  ( Sipas Reuters) Kancelarja gjermane, Merkel, tha të Martën se ajo nuk shikon ndonjë shans që Britania të mund të kthehet pas nga vendimi i saj për t’u larguar nga Bashkimi Europian. D...
Kërcënime të reja kundër “Charlie Hebdo”.
Një hetim “për kërcënim me vdekje” është hapur që më 22 qershor nga prokurori pas publikimit të disa mesazheve në faqen e gazetës në Facebook. Mesazhet që u quajtën ‘kërcënuese” thoshin se disa editor...
Dikush thotë se e di arsyen e masakrës në Orlando- SHBA
Një burrë pretendon se është në dijeni të arsyes së masakrës së kryer në Orlando të SHBA nga Omar Mateen. Ai thotë se është i dashuri i Mateen, 29 –vjeçarit që vrau 50 persona në një klub homoseksu...