Afganistani në ‘duar’ të talebanëve! Përgjaket aeroporti i Kabulit, 5 viktima, turmat vrapojnë për të kapur fluturimin! Mblidhet sot Këshilli i Sigurimit i OKB-së
Afganistani sot është zgjuar në duar të talebanëve dhe tashmë është kthyer në një eksod refugjatësh që po përpiqen të largohen. Teksa mijëra qytet...
Presidenti i Afganistanit, Ashraf Ghani, largohet nga vendi: Sipas raportimeve
Presidenti i Afganistanit, Ashraf Ghani, është larguar nga kryeqyteti Kabul për në Taxhikistan, ka thënë të dielën një zyrtar i lartë i Ministri...
Talebanët hyjnë në Kabul. Po presin transferimin e paqtë të pushtetit
Luftëtarët talebanë kanë hyrë në periferi të kryeqytetit afgan, Kabul dhe thanë se po presin një “transferim paqësor” të pushtetit pasi premtu...
A do të strehohen në Shqipëri të rrezikuarit afganë? Po. Rama: ‘Jemi aleatë të Amerikës jo vetëm kur na duhet për hallet tona!’.
Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar lajmin se Shqipëria ka pranuar kërkesën e SHBA për strehimin e afganëve, që u rrezikohet jeta nga talebanët....
Afganistan/ Presidenti në një fjalim të zymtë vlerëson forcat e guximshme të sigurisë
  Presidenti afgan Ashraf Ghani mbajti një fjalim të shkurtër dhe të zymtë publik pak kohë më parë. "Si presidenti juaj, fokusi im ësht...
Talibanët në ofensivë marramendëse në Afganistan ndërsa i afrohen Kabulit.
Talibanët pushtuan një provincë në jug të kryeqytetit të Afganistanit dhe filluan një sulm shumëplanësh të shtunën herët në një qytet të madh në v...
Talebanët marrin Kandaharin dhe Herat, ndërsa SHBA po mendon për të evakuuar amerikanët nga ambasada në Kabul
Kryengritësit talebanë në Afganistan pushtuan të premten Kandahar dhe Herat - qytetet e dytë dhe të tretë më të mëdhenj të vendit, disa orë pasi F...
Anglia e tronditur nga terrori me armë/ 6 të vdekur, mes tyre edhe një 10-vjeçar
Një burrë i armatosur ka hapur zjarr duke lënë të vdekur 5 persona dhe më pas ka vrarë edhe veten. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Plymouth të Ang...
‘Ballkani i Hapur’/ Hapet pika e përbashkët kufitare me Malin e Zi në Grabom të Malësisë së Madhe
Është hapur sot në Grabom të Malësisë së Madhe një pikë  e përbashkët kufitare me Malin e Zi, në vazhdën e lehtësimit të lëvizjes drejt një Ballka...
Grenell: Kurti gaboi që s’mori pjesë në “Ballkanin e Hapur”, Rama vizionar, nuk e komentoj ”non grata-n” e Berishës
Pas vizitës në Serbi, ish-i dërguari i presidentit Donald Trump për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Richard Grenell, zgjodhi të vizitojë Shqipër...
Faqja 12 prej 470« E para...1011121314...203040...E fundit »